Elektro-Spin Cihazı Ve Nanolif

Elektrospin yöntemi nedir ?

İngilizcede electrospinning  olarak adlandırılan Elektro-spin ya da elektro-eğirme metodu, polimer çözeltirerinden nanolif üretmek için geliştirilmiş bir metoddur. Yüksek voltaj ile oluşturuan elektrik alanı içerisinde polimer çözeltileri kontrollü bir şekilde nanolifler oluşturulmaktadır. Polimer esaslı nanoliflerin oluşturuması için uygulanmakta olan en kolay yöntemdir. Bu yöntem ile çeşitli morfolojik özelliklere sahip nanolifler oluşturulmaktadır. Michigan üniversitesi tarafından hazırlanmış temsili bir anlatım için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.  JOVE üzerinde elektrospin yöntemi ile ilgili hazırlanmış bir akademik çalışmaya da ulaşabilirsiniz.

Elektrospin yönteminin geçmişi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. İlk olarak William Gilbert 1600 lü yıllarda bu fenomeni incelemiştir. Christian Friedrich Schönbein  ise yüksek nitrat içeren bir fiber yapısını 18476 yılında üretmiştir. Bu alandaki ilk patent ise 1900 yılında John Francis Cooley tarafından alınmıştır. Elektrospin yönteminin tarihçesi hakkında daha fazla bilgiyi buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrospin Yöntemi Nerelerde Kullanılır ?

Nanoliflerin bir çok kullanım alanı vardır. Bunlardan başlıcalarıaşağıda listelenmiştir.

 elektrospin yöntemi kozmetik uygulamalarda kullanılabilmektedir. elektrospin yöntmei damar içi ilaç uygulamalarında kullabilmektedir. elektrospin yöntemi çevresel etkenlere yönelik uygulamalarda kullanılmaktadır. elektrospin yöntemi tarımsal uygulamalarda kullanılmaktadır.
 Kozmetik Uygulamaları Damar İçi İlaç Uygulamaları Çevresel etkenlerin azaltılması (yağ temizliği vb.) Tarımsal Uygulamalar
elektrospin yöntemi akustik uygulamalarda kullanılmaktadır.elektro-spin yöntemi aktif madde salınım metodlarında kullanılmaktadır.elektrospin yöntmei filtre uygulamalarında kullanılmaktadır.elektrospin yöntmei stent uygulmalarında kullanılmaktadır.
Akustik UygulamalarAktif Madde SalınımıFiltrasyonStent Uygulamaları

Elektro-Spin yönteminin temsili anlatımını yanda yer alan grafikte bulabilirsiniz. Elektro-spin yöntemiyle nanolif oluşturabilmek için 10-40 kV mertebelerinde bir güç polimer çözeltisine verilir. Yüksek voltajın oluşturduğu elektrik alanı içerisinde yüklenen polimer çözeltisi topraklanmış metal yüzeye doğru hareket eder. Bu hareket esnasında polimer çeşitli fizikokimyasal süreçler neticesinde incelerek nanometre mertebelerinde fiberler oluşturmaktadır. Yan tarafta nanoliflerin oluşmasını gösteren yüksek hızlı kamera videolarıyer almaktadır.

ElectroSpinning metodunda oluşan nanofiberlerin morfolojik özelliklerini etkileyen bir çok parametre vardır.  Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Polimer Çeşidi
  • Polimer Konsantrasyonu
  • Solvent Çeşidi
  • Elektrik Alan Kuvveti
  • Voltaj
  • Solvent Akış Hızı
  • Sıcaklık
  • Nem Oranı